Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Büyütme

Büyütme:

Nisan aylarında 70X70 aralığında ektiğimiz çiçeklerin rüzgar ve güneş almalarını sağlamış oluruz. Diktiğimiz çiçekleri dipten çıtalara bağlarız. Büyüyen çiçeklerimizi bağlanmalarını dikkat etmeliyiz. Çiçeklerimizin boyları 30-40 cm. olunca şekillendirmek için tomurcuklarını almalıyız.

Topurcukların alınmasının nedeni daha düzenli daha ebatına göre çiçek açtırmış olurz. Şekil 1 deki çiçeğimizin üst tomurcuğu alınarak yandaki gözlerin harekete geçmesini sağlamış oluruz. Çiçek fazla boy yapmasını önlemiş oluruz. Çiçek açma süresi 15 gün uzar. Şekil 2 de üst tomurcuk bırakılır alttaki tomurcuklar alınarak soğandan tekrar dal gelmesini sağlamış oluruz. Bu yöntem ile çiçek açma süresi şekil 1 e göre daha erken çiçek açar. Çiçeğin boyu şekil 1 e göre biraz daha boylu olur.

Tomurcuk almanın ikinci nedeni, alttaki soğanları daha çok soğan yapmasına ve sağlıklı olmasına yardımcı oluruz.

Bu aylardan itibaren sulamayı havanın sıcaklığına göre ve toprağın nemine göre ayarlamalıyız. Bu çiçek suyu çok sever, kendisi aslında bir su çiçeğidir.

Bu çiçekler direk güneş ışığından hoşlanmazlar bunun için Ağustos aylarından itibaren yerleri direk güneş alıyor ise gölgelendirme yapmalıyız. Açan çiçekler bu güneşten yanmaktadır. Üzerine file şemsiye ile gölgelendirme yapılabilir. Yaz aylarında gübrelemeye dikkat etmeliyiz. Her sulamamızda az da olsa gübresini vermeliyiz. Bu çiçek kuvvetli ortamı ister. Aksi halde çiçeklerde hem renginde hem boyunda hem çiçeğin çapında ufalması görülür. Bu aylarda tomurcuk almaya dikkat etmeliyiz. Çiçeğin alt yaprakları alınmalıdır. Almadığımız zaman çiçeğin kökü havalanmadığı için çürüme oluşmaktadır. Bu dönemde çiçeğin kırmızı örümcek ve diger hastalıkları iyi gözlememiz gerekmektedir. Hava sıcaklığı bu tür hastalıklara ortam oluşturmaktadır.

Temmuz ve Ağustos aylarında çiçeklerin üzerini akşama yakın yapraklarını yıkamakta fayda vardır.

Bu çiçeğin yaz aylarında günde yarım litre suya ihtiyaç duyduğunu unutmamalıyız.

Be Sociable, Share!

Görüş, öneri ve yorumlarınız.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.