Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Dikime Hazırlanışı

Dikime Hazırlanışı:

Marketden aldığımız elimizde hazır olan soğanlar filizler tohumdan çogalttığımız fideleri ayrı ayrı ekilmesinde fayda vardır. Çiçekleri ekmeden önce bahçemizi görünüm açısından iyi tanzim etmeliyiz.

Toprağı dikime hazırlarken yerlerini işaretlemeliyiz. İki çiçeğin arası 60-70 cm arasında olmalıdır. Çukurları bunlara göre açmalıyız. Çukurun içerisine gübresini koymalıyız. Yıldız çiçeği kuvvetli topraktan ve draneje olmuş topraklardan daha iyi yetişirler.

Dikimi yapmadan önce çıtalarını ve isimlerini işaretlemeliyiz. Diktiğimiz çiçeği sularız sonra etrafını toprak ile düzeltiriz. Bunu yaparken elimizle yapmalıyız ki fideler zarar görmemelidir. Fidan ve filiz olan çiçeklerimizi diktiğimiz çıtalara bağlanmalıdır. Rüzgardan tesir görmemelidir.

Soğanları dikerken sulamalıyız sonra topraklamalıyız. Sonradan sulanan soğanlardan sürgünler zor çıkıyor. Çürümeye neden oluyor. Soğan ve filizlerin boyları belli bir seviyeye gelmeden suyu az vermeliyiz. Çok sulanır ise sogan ve çiçeklerin köklerinde mantarlaşma ve çürüme oluşmakltadır. Buna dikkat edilmelidir.

 

 

Be Sociable, Share!

Görüş, öneri ve yorumlarınız.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.