Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Dahlia Hakkında

Orijinal adı “Dahlia”dır. Bizde daha çok yıldız çiğeği ismiyle bilinir. Dahliya veya dalya olarak da tanınır. Bakımı yetştirilmesi çok kolaydır. Binlerce cins yıldız çiçeği vardır. Hibritleri de türetilmiştir. Farklı cinslerinin çiçek büyüklükleri, çiçek şekilleri, renkleri ve gövde uzunlukları da değişiktir. 30 cm’den 2 metreye kadar değişen cinsleri var. Değişik özellikleriyle çeşitli sınıflara ayrılırlar. Sadece “çiçek şekilleri” itibarıyla bile 11 sınıfa ayrılmışlardır.

Uygun toprak nasıl olmalıdır

Her türlü toprakta yetişebilse de, eğer en iyisini istiyorsanız yıldız çiçeği suyu iyi süzdüren ve biraz asitli toprakları sever. Bahçe toprağınız uygun değilse perlit katarak süzdürebilirliğini ve havadarlığını arttırın, torf + kestane toprağı karışımı katarak asitlilik kazandırın.

İlkbaharda yıldız çiçeği yumrularının ekilmeleri

İlk bahar ve yaz boyunca günde en az 6 saat güneşe ihtiyacı var. Nereye ekeceğinize buna göre karar verin. Bahçeniz yeterince güneş almıyorsa yıldız çiçeği yetiştirmekten vazgeçin.
Yumrular 20 cm derine gömülmeli, sonra bol su ile sulanmalı. Yumruları dikmeden önce açtığınız çukurun toprağını sığır gübresi ya da yaprak çürüntüsü ile karıştırın.

Destek değnekleri

Dahliyalarınız cüce – minyatür cinsten değilse büyümelerini beklemeden önce hemen yanlarına bir değnek dikin. Büyüdüklerinde bağlamanız gerekiyor yoksa kolayca devrilebilirler, dalları dipten kırılabilir.

Ne sıklıkta sulamalı

İlk sulamadan sonra toprağı iyice kurumadıkça bir daha sulamayın ta ki filizlendiğini görene kadar. Sonra 15 cm’yi geçene kadar az sulamaya devam edin. Bundan sonra haftada bir iyice bolca sulanmalı. Çok sıcak günlerde daha sık sulanabilir. Yıldız çiçekleri çok hızlı büyür.

Sümüklü böcekler ve bahçe salyangozları yıldız çiçeğini yemeye bayılırlar. Bunlara karşı tedbirli olun.

İlkbahar – yaz bakımı

Boyları 30 cm’ye yaklaşınca tomurcuklanmış olsa bile uçlarını koparın daha fazla dallı budaklı olsun, böylece daha çok çiçek açar. Büyük çiçekler elde etmek için her sap ucunda bir tomurcuk bırakın diğerlerini koparın. Tekrar tekrar çiçeklenmesi için, çiçekler solar solmaz kesin.

Vazo için: Çiçekleri sabah erken saatlerde keserek alın. Bir gün dinlenmiş kloru gitmiş su kullanın. Vazoda bir hafta kadar dayanır. Suyunu her gün değiştirmelisiniz.

Kışın ne olacak?

Tropikal bir bitki olduğu için dondurucu soğuktan fena zarar görür. Yumruların kış boyunca iyi korunması gerekir. İstanbul gibi ılıman iklimli yerlerde yumrular kışın sökülmez, toprakta bırakılır. Kışın don tehlikesine karşı, yıldız çiçeklerinin olduğu yere toprağın üstüne torf + kuru yapraklar + kestane toprağı + sığır gübresi + saman + talaş karışımı yaymak gerekir. Bu hem baharda yumrular tekrar yeşerince iyi bir gıda olur.

Kışları sert geçen yerlerde yumrular sonbaharda sökülüp oldukça soğuk ama dondurucu olmayan, kuru bir yerde ilkbahara kadar saklanmalıdır. Yumrular karton veya tahta kutu içinde vermikülit, perlit veya talaş içine gömülüp saklanmalı.

Yıldız çiçekleri nasıl çoğaltılır?

Çoğaltılması üretilmesi en çok yumruların bölünmesiyle olur. Yıldız çiçeği yumruları birbirlerine ince uzantılarla bağlıdır. Bu uzantılardan kesilerek istenen yumrular alınır. Ayırma işi sonbaharda da yapılabilir ilkbaharda da yapılabilir. Çimlenme gözü olanlarından seçin çünkü bunların filizlenip büyümeleri kesindir. Hatta tek bir yumru bile “eğer birden çok filiz gözleri varsa” o gözlerin sayısınca keskin bir bıçakla kesilerek çoğaltılabilir. Bu usul kök çeliği çeşitlerindendir. Bunu bitki tam uyku dönemindeyken yapmalı: Kasım sonundan şubat sonuna kadar.

Be Sociable, Share!

Görüş, öneri ve yorumlarınız.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.