Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Sökümü

Tohum Alma

Yıldızın yeni çeşit ve renklerini elde etmek için başvurulan bir yoldur. Tohum çiçekten almak için çiçekler eylül-ekim aylarında çiçekler tohuma bırakılır.

Tohuma bırakacağımız çiçekleri koparmayız. Çiçeklerin ortasını açmaya başladığı an tohumlama döneminin başlangıcıdır. Tohumların olgunlaşması 1-2 ay sürer. Çiçekler ağzını kapadığı an tohumlama olgunlaşma dönemine girmiştir. Üzerinde hafifçe siyahlaşma oluşur. Yağmurlar ve rüzgarlar başlamadan önce tohum olan dallar 1.5 metre civarında kesilerek tohumlu olan dal kuytu olan bir yerde muhafaza edilir.

Olgunlaşan tohumlar tohum keselerinden çıkartılarak nemsiz ortamda bahar ayına kadar saklanır.

Tohumların dikimi: Mart ayının başlarında tohum viyol veya kasalara tek tek ekilir. 3-5 santin boya ulaşan fidanlar küçük saksılara alınırlar. Büyüyen fidanlar Nisan-Mayıs aylarında yerlerine ekilirler. Yanlarına çubuk baglanmasında fayda vardır. Araları 30 cm. civarında olmalıdır.

Yaz mevsimi sonlarına doğru ana çiçekler gibi olurlar.

Bakınız>>>

Soğan Alma

Topraktan çıkarılan soğan kütle halinde olur. Topraktan çıkardığımız soğanları direk güneş görmeyen yerlere bırakırız. Soğanları hafif tazyik olmayan su ile yıkanırlar. Tazyikli ile yıkanan soğanların gözlerini öldürürüz. Buna dikkat edilmelidir. Temizlenen soğanlar bir hafta sonra suyunu çekmiş olurlar. Soğanların kamış olan saplarından suların olmamasına dikkat etmeliyiz.

Soğanların gözlerine göre bir veya ikişer gruplar halinde ayrılırlar. Gözlerini görmeden soğanları ayırmamalıyız. Ayırmamızın nedeni hem aynı çiçeği çogaltmak hemde hastalık halinde diğer soğanları muhafaza etmiş oluruz. Ayrılmayan soğanlar bahara zor çıkarlar. Soğanları ayırırken depolamak için mantara karşı ilaçlamalıyız.

 

Bakınız>>>

Çelik Alma

Şubat ayında çelik alınacak soganlar kasalara alınır. Seranın içinin sıcaklığı 20 derece nem oranı yüksek olamılıdır. Gün ışığı 14 saat olmalıdır ki filizleme ortamı oluşsun.

Çeliklerin boyları 12 cm. olunca keskin bir maket bıçagıyla sogandan ayrılır. Çeliklemeden önce hazırlanmış olan torflu az kumlu perlit karıştırılmış nemli olan kasalara ekilir. Suyu verilir. Nem oranı ve güneş ışığı içerinin sıcaklık ortamı oluşunca saksılara ekmiş olduğumuz filizlerin köklenmesi başlamış olur. Havalandırmasına dikkat edilmelidir.
3 haftada köklenme oluşur. Köklendirme hormonunu kullanmalıyız.

Köklenen filizleri kontrol edildikten sonra ayrı saksılara alınırlar. Yarı gölge ortamında muhafaza edilir. Yerleri hazırlanan filizler Nisan-Mayıs aylarında yerlerine ekilirler.

Saksıya aldığımız filizler yanlarına çubuk dikmeyi ihmal etmemeliyiz. Filizleri diktiğimiz çubuklara bağlanmalıdır.

Bakınız>>>

Be Sociable, Share!

Görüş, öneri ve yorumlarınız.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.